Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, στις 12:30 μ.μ. πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας το πείραμα του Ερατοσθένη. Το πείραμα οργάνωσαν τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Σερρών, Πιερίας, Λακωνίας, Κω, Θεσπρωτίας, & το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών

Δείτε το ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΠΕΙΡΑΜΑ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ_ΜΑΡΤΙΟΣ_2018

Οι μικροί μας μαθητές έμαθαν για τον Ερατοσθένη και το έργο του. Ακολουθώντας τις οδηγίες του προγράμματος και σύμφωνα με τις αρχές του STEM τα παιδιά του νηπιαγωγείου ανακάλυψαν βασικές επιστημονικές έννοιες. Εξερεύνησαν και έκαναν πειράματα με απλά υλικά ως λιλιπούτειοι επιστήμονες. Έμαθαν με απλό και διασκεδαστικό τρόπο να περπατούν στα βήματα της πειραματικής διαδικασίας καθώς διατύπωσαν ερωτήσεις, έκαναν υποθέσεις και παρατηρήσεις και στο τέλος ζωγραφίζουν με το δικό τους μοναδικό τρόπο τα συμπεράσματά τους. Η δράση μας έγινε στις 12:30. Επειδή ήταν δύσκολο τα παιδιά να διαβάσουν τις υποδιαιρέσεις στο μοιρογνωμόνιο, στην αποτύπωση στρογγυλοποιήσαμε στο 40.

Ένα μικρό δείγμα της δουλείας τους, που με πολύ ενθουσιασμό και ενδιαφέρον πραγματοποίησαν.

IMG_4329 (Small)                         Χωρίς τίτλο22 ΝΗΠΙΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΕΥΒΟΙΑ

το υλικό για το πείραμά μας, πατήστε Μετρήσεις σκιας Υπολογισμοί 2018

Παρουσίαση Ερατοσθένης