Το σχολείο μας συμμετείχε κατά το σχολικό έτος 2014-2015 στο Διεθνές Πρόγραμμα κατάρτισης εκπαιδευτικών και παρέμβασης για την προαγωγή του θετικού κλίματος και της ψυχικής ανθεκτικότητας “We C.A.R.E” στη σχολική κοινότητα.

Το πρόγραμμα διοργανώθηκε από το Κέντρο Έρευνας και Εφαρμογών Σχολικής Ψυχολογίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών σε συνεργασία με την Εταιρεία Σχολικής και Οικογενειακής Συμβουλευτικής και Έρευνας.

Επιβιβαστήκαμε στο καράβι μας και οδηγηθήκαμε σιγά-σιγά, με τους δικούς μας ρυθμούς, στο νησί της Καλυψούς, του Πολύφημου, των Λωτοφάγων έως την παραλία που ολοκληρώσαμε το ταξίδι μας. Ένα ταξίδι διαφορετικό με πολλά συναισθήματα και εμπειρίες. Για κάθε ταξίδι υπάρχει κι ένα τραγούδι, ακούστε το τραγούδι μας.

Δείτε εδώ την Οδύσσεια της πιο δυνατής ομάδας και διαβάστε τις δημοσιεύσεις που αφορούν στις δράσεις μας στα newsletters του προγράμματος [1] και [2].
 «We C.A.R.E.»