Μέρα Ασφαλούς Διαδικτύου

Η Τρίτη 7 Φεβρουαρίου 2017, έχει καθιερωθεί σαν Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο και αποσκοπεί στο να ενημερώσει τους μαθητές για την ορθή χρήση του Διαδικτύου και των Ψηφιακών Τεχνολογιών, βοηθώντας τους να μάθουν να ενημερώνονται και να παίζουν στο internet με ασφάλεια και ταυτόχρονα να προστατεύονται από κακόβουλο περιεχόμενο.

Στο σχολείο μας συνοψίστηκαν οι δραστηριότητες όλου του τελευταίου διαστήματος, συζητήθηκαν κανόνες- σημεία κλειδιά που πρέπει να εφαρμόζουν οι μαθητές σε κάθε τους επαφή με τα ηλεκτρονικά μέσα, καθώς και το πως μπορούμε να συμβάλουμε όλοι σε ένα καλύτερο διαδίκτυο.

Δημιουργήθηκε μια αφίσα, για την ενημέρωση των γονιών και στο τέλος του προγράμματος τους παρουσιάσαμε το τραγούδι που έχουμε δημιουργήσει για την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τα παιδιά τους μοίρασαν ενημερωτικά έντυπα.

ακούστε το εδώ:

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου