Η προστασία των προσωπικών δεδομένων και της ιδιωτικής ζωής αποτελεί θεμελιώδες ανθρώπινο δικαίωμα. Ο νόμος παρέχει ορισμένα δικαιώματα στα φυσικά πρόσωπα (τα υποκείμενα των δεδομένων) και θέτει συγκεκριμένες υποχρεώσεις σε όσους τηρούν και επεξεργάζονται προσωπικά δεδομένα (τους υπευθύνους επεξεργασίας)

δείτε εδώ:.http://www.dpa.gr/

Σύμφωνα με όσα ορίζονται από

• την Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα,
  • τις οδηγίες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου,
  • τον Εσωτερικό Κανονισμό του σχολείου για την ασφάλεια στο Διαδίκτυο,

η ανάρτηση φωτογραφιών στο διαδίκτυο απαιτεί τη συγκατάθεση του προσώπου που απεικονίζεται ή του ασκούντος την γονική μέριμνα για την περίπτωση των ανηλίκων.

Στο πλαίσιο της παραπάνω διάταξης η φωτογράφηση και η βιντεοσκόπηση ή η χρήση άλλου ψηφιακού υλικού, των μαθητών στο νηπιαγωγείο μας γίνεται μην την σύμφωνη γνώμη και έγγραφη άδεια των γονέων/κηδεμόνων, με το “Έντυπο γονικής συναίνεσης για τη διαχείριση του ψηφιακού υλικού και τη Χρήση του Διαδικτύου”, που παραλαμβάνουν στην αρχή της σχολικής χρονιάς, το οποίο καταθέτουν ενυπόγραφα και φυλάσσεται στο αρχείο του σχολείου.

δείτε το έντυπο εδώ: Έντυπο γονικής συναίνεσης για τη διαχείριση ψηφιακού υλικού των παιδιών στο σχολείο

Προστασία Προσωπικών Δεδομένων